اخبار
۱۳۹۷/۱۰/۰۵          افزایش دو برابری بیمه هنرمندان

وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه سفر چند روزه خود به استان آذربایجان غربی به شهرستان مهاباد سفر کرد و در نشست با اهالی فرهنگ و هنر و رسانه جنوب استان در مهاباد از افزایش دو برابری بیمه هنرمندان در یکسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رضوی از ارومیه، سید عباس صالحی در این نشست اظهار کرد: از ابتدای سال 96 تاکنون تعداد بیمه شدگان در حوزه بیمه هنرمندان از 16 هزار نفر به 30 هزار نفر رسیده و در راستای حمایت از منزلت و معیشت هنرمندان افزایش شمار بیمه شدگان در دستور کار قرار داد.

وی افزود: برابر تفاهم نامه صورت گرفته تا پایان سال 98 با تخصیص اعتبار 2 هزار میلیارد تومان بیش از 20 هزار شغل با رویکرد اقتصاد فرهنگ و هنر ایجاد خواهد شد و با تحقق این تعهد تلاش میشود این میزان به بالاتر نیز برسد.

صالحی تصریح کرد: وضعیت مادی و معنوی هنرمندان همواره مورد توجه وزارت بوده اما پایین بودن میزان بودجه این وزارت به عاملی مهم در عدم رسیدگی کافی به کمبودها بوده است، به نحوی که در نظام بودجه ریزی کشور کل سهم بودجه فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری در سال گذشته 9 هزار میلیارد تومان بوده و از این میزان تنها 15 درصد آن سهم وزارت فرهنگ و ارشاد بوده و با این بودجه نمیتوان به تمام مشکلات زیرساختی، اداری، هنرمندان رسیدگی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به دیپلماسی فرهنگی در بخشهای مرزی اظهار کرد: مرزها تنها مبادی خروج و ورود کالا نیستند بلکه باید به عنوان دریچهای برای تبادل فرهنگی استفاده کرد و برنامه این وزارت نیز ایجاد قطبهای فرهنگی و شهرهای خلاق در راستای هویت بخشی فرهنگی به مناطق مختلف کشور است.

وی در خصوص تأمین اعتبار برای توسعه و بازسازی زیرساخت های شهری همچون، سینما، سالن آمفی تئاتر و مجتمع فرهنگی اظهار کرد: احداث مجتمعهای فرهنگی به استان ها واگذار شده و ردیفی برای احداث پروژههای ملی وزارت فرهنگ وجود ندارد اما زمینه توسعه و تجهیز سینماهای کشور فراهم شده و در 15 ماه گذشته تعداد سینماهای کشور از 200 به 500 سینما رسیده و احداث و بازسازی بیش از 100 سینمای دیگر در کشور در صورت کار قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه احداث مجتمعهای فرهنگی به استانداری واگذار شده اظهار کرد: در صورت فراهم شدن زمین احداث مجتمع فرهنگی مهاباد در دستور کار قرار خواهد گرفت و در عین حال از سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز برای ایجاد مراکز فرهنگی استقبال می کنیم.

وی افزود: استانداری بودجه درنظر گرفته شده برای احداث مجتمعهای فرهنگی 2 تا 3 میلیارد در نظر گرفته و اداره کل فرهنگ و ارشاد نیز پیشنهاد چند برابری بودجه برای احداث این مجتمع ها را مطرح کرده و امیدواریم با تحقق آن بخش بزرگی از مشکلات رفع شود.

معاون استاندار و فرماندار مهاباد نیز با اشاره به ظرفیتهای گردشگری و فرهنگی در شهرستان مهاباد اظهار کرد: ایجاد مجتمع فرهنگی و بیمه هنرمندان از مهمترین مطالبات هنرمندان مهاباد است و در این راستا نیز زمین مورد نیاز برای احداث این مجتمع مهیا شده است و نیازمند تخصیص اعتبار از سوی استان است.

ایرج شجاعی افزود: زمین مورد نیاز برای احداث این مجتمع در مکانی مناسب و در جنب خیابان چند بانده مکانیابی شده است.

وی تصریح کرد: هنرمندان سرمایههای فرهنگی شهر هستند و برای تحقق مطالبات خود  با توجه به روحیه هنرمندانه خود به ادارات نمی روند و در این خصوص بسیار محجوب رفتار کردهاند و ضروریست مطالبات آنها در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدنی های آذربایجان غربی
میدان انقلاب ارومیه
قره کلیسای چالدران
مزار شمس تبریزی خوی
تپه حسنلو
پیست اسکی خوشاکوی ارومیه
باغچه جوق ماکو
غار سهولان مهاباد
پل هوایی قطور خوی
مسجد جامع ارومیه

تبلیغات
 
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا