اخبار
۱۳۹۶/۰۸/۱۴          مراسم قرائت زیارتنامه "ازبعید" در آذربایجان غربی برگزار می شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: همزمان با رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در روز ٢٨ صفر، مراسم قرائت زیارتنامه حضرت رسول (ص) در تمام شهرستان های شیعه نشین و دو شهرستان مهاباد و پیرانشهر برگزار می شود.

به گزارش نای قلم، حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر کریمی در جلسه هماهنگی مراسم قرائت زیارتنامه "ازبعید" اظهار داشت: زیارت ازبعید پیامبر اکرم روز پنجشنبه در ادارات، در شب رحلت رسول گرامی در مساجد و هیات های مذهبی و روز جمعه در مصلی های استان قبل از خطبه های نماز جمعه برگزار می شود.

وی اذعان کرد: این مراسم هر ساله در سالروز رحلت جانسوز خاتم الانبیاء با هدف ایجاد بستر مناسب برای رشد معنوی و تعظیم شعائر اسلامی و ادای دین به مقام و ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) برگزار می شود.

کریمی با بیان اینکه زیارتنامه "ازبعید" چند سالی است که با محوریت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، بر حضور گسترده مردم در مراسم قرائت زیارتنامه حضرت رسول تاکید کرد و افزود: مراسم سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص) با قرائت زیارت از بعید پیامبر اکرم(ص)، ایراد سخنرانی و مداحی درخور شان مقام و ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: برگزاری مراسم زیارت ازبعید و توجه به شخصیت پیامبر اکرم (ص) محوری است برای انسجام اسلامی و تقویت ارزش های دینی که یک امر بسیار مهم و واجب الهی است.

کریمی تاکید کرد: باید بیش از پیش تلاش کنیم تا امسال مراسم های قرائت ازبعید باشکوه تر و بهتر از سال های گذاشته برگزار شود.

کریمی قرائت زیارت ازبعید در کلیه ادارات، تهیه بروشور، مسابقات فرهنگی، اطلاع رسانی مراسم از طریق صدا و سیما، مطبوعات و خبرگزاری ها، حضور مسئولین، کارکنان و خانواده های آنها در مراسم قرائت زیارت ازبعید و فضاسازی ادارات از مهمترین برنامه های محوری به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) برشمرد.

وی گفت: به مناسبت برگزاری مراسم قرائت زیارت ازبعید زیارتنامه ازبعید چاپ و برای قرائت در مساجد آذربایجان غربی توزیع می شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه ستاد برگزاری مناسبت زیارت ازبعید در شهرستان های آذربایجان غربی نیز تشکیل شده است، تصریح کرد: به روسای ادارات و فرمانداری ها و دفاتر ائمه جماعات در استان برای برگزاری هرچه با شکوه تر این زیارتنامه ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه همه ما تکلیف داریم تا نسبت به روشنگری جامعه و تبیین شخصیت پیامبر(ص) گام های تاثیرگزار برداریم، تصریح کرد: تمام ائمه (ع) به نوعی مظلوم بوده و در این میان پیامبر اکرم (ص) از مظلومیت خاصی برخوردار هستند لذا باید سیره و شخصیت حضرت رسول (ص) به مردم شناسانده شود و در راستای اعتلاء دین مبین اسلام مورد بهره برداری قرار گیرد.

رئیس تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه پیامبر(ص)، بهترین سرمشق و الگو برای تمامی انسان ها است، خاطر نشان کرد: باید سخنرانان، شخصیت بزرگوار ایشان را تبیین کنند تا فرهنگ و سیره نبوی در جامعه گسترش یابد.

حجت الاسلام محمد داداش زاده اظهار داشت: مساجد و هیات های مذهبی آذربایجان غربی آماده برگزاری مراسم قرائت زیارت ازبعید هستند.

لازم به یادآوری است، زیارت ازبعید یا همان زیارت از راه دور است که از سال 89 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به موضوع توجه بیشتر به ساحت نبوی(ص) این مراسم را اجرا می کند.

زیارت حضرت رسول ازبعید، زیارتی وارده در مفاتیح‌ الجنان است که در سالروز رحلت حضرت محمد(ص) در مساجد، تکایا و زیارتگاه‌ها قرائت می‌شود.

انتهای پیام/


دیدنی های آذربایجان غربی
میدان انقلاب ارومیه
قره کلیسای چالدران
مزار شمس تبریزی خوی
تپه حسنلو
پیست اسکی خوشاکوی ارومیه
باغچه جوق ماکو
غار سهولان مهاباد
پل هوایی قطور خوی
مسجد جامع ارومیه

تبلیغات
 
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا